Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

Paylaş

Ayak mantarı parmak aralarında kepeklenme ve aşırı kaşınmadan dolayı ortaya çıkan ciddi bir deri hastalığıdır. Mantar oluşan yerlerde derin çatlaklar ve kızarıklık oluşmaktadır. Aşırı derecede ayak kokusuna sebep olmaktadır. Tedavi edilmediği sürece tüm ayağı kaplamaktadır. Ayak mantarına iyi gelen bazı bitkiler vardır bunlar kullanılarak doğal yöntemlerle bu sıkıntıdan kurtulabilir ve ayak mantarı nasıl geçer sorununa çözüm bulmuş olabilirsiniz. Başkasının kullandığı ayak ürünlerini kullanmayarak bu hastalığı önlemiş olursunuz.

Ayak Mantarı Çeşitleri

Ayağın fazla temizlenmemesi ve ayakkabı içerisinde uzun süre kalması sonucunda oluşan ciddi bir hastalıktır. Ayak mantarı parmak aralarının kepeklenmesi ve aşırı kızarması şeklinde oluşur. Küçük ayak parmağı arasında beyazlanma ve deride aşırı derecede soyulma meydana gelir. Ayak parmağınızdaki tırnak kalınlaşır ve renk değişir bu nedenle ayak mantarı zararları oldukça fazladır.

Ayak Mantarı Neden Oluşur?

Ayak mantarı ayak parmakları arasında oluşan sorunlar arasında yer almaktadır. Genellikle ağrılı bir hastalık değildir fakat bazı durumlarda kaşınma ve şiddetli kızarıklık olmaktadır. Bu nedenle ayak mantarı oluşum nedenleri arasında fazla temiz olmamak vardır. Başkalarının kullandığı terlik veya havlu gibi malzemelerden, herkesin kullandığı açık havuz, hamam ve sauna gibi herkesin sıkça kullandığı halka açık yerlerde, ayakların açıkta olduğu yerlerde, bu hastalık bulaşmaktadır.

Ayak Mantarı Hastalığından Korunma Yolları

Ayak mantarı bilindiği üzere aşırı derecede bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle toplu yaşam ortamlarında başkalarının malzemelerini kullanmamak gerekmektedir. Ayak mantarından korunmanın bir diğer yolu ise başkalarının kullandığı özel eşyaları kullanmamaktır. Ayak mantarı hastalığına karşı korunmanın bir diğer yolu da kişisel bakımın düzgün yapılması gerekir.

Ayak Mantarını Önleyen Bitkisel Yöntemler

Mikroorganizmalara karşı kalkan görevi oluşturan zeytin yaprakları kullanılarak bu hastalıklardan kurtulabilirsiniz. 1 su bardağı elma sirkesi dört litre ılık suyla karıştırılır. Ayaklar bu suda bekletin ve iyice yıkadıktan sonra kurulayın bu işlemi 2 ay yaptıktan sonra ayak mantarı hastalığından kurtulabilirsiniz. Bazı sitelerde bulunan ayak mantarına bitkisel çözüm yazan her tedaviyi de uygulamayın cildinize zararlı olabilir.

Hastalıkların belirtilerini, hastalıklara nelerin iyi geldiğini ve hasta olduğunuzu nasıl anlayacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir