Alzheimer Belirtileri

Alzheimer hastalığı zaman içerisinde ilerleyen bilişsel yeteneklerin yıkımına neden olan bir beyin hastalığıdır. Hasta olan kişi yavaş bir şekilde çevreyle iletişim kurma yeteneğini, karar verme yeteneğini kaybeder. Günlük yaşamı sırasında yapmakta olduğu aktiviteleri yerine getiremez ve hafızasını kaybeder. Bu hastalık kişiyi zaman içerisinde sevdiklerinden, kendinden uzaklaştırır ve bir süre sonra da yaşamıyla ilgili anıların silikleştiği, en sonunda da hasta olan kişinin kendini bile tanımak da bile güçlük çektiği nörolojik bir hastalıktır.

Alzheimer Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  • Günlük yaşamınızda olan kişilerin adlarını, olayları hatırlayamama

  • Yemek yapmak gibi günlük ve önemli olan işleri artık yapamama

  • Konuşurken kelime seçimi yapamamak

  • Bulunduğunuz günün tarihini ya da sizin için önemli olan diğer özel tarihleri ve her zaman gittiğiniz bildiğiniz yolları hatırlayamama

  • En basit bir konu bile olsa karar verme de güçlük çekme, pratik olarak düşünmenizi gerektiren hesaplama işlemlerin de zorluk çekmek

  • Eviniz de bulunan eşyaların yerlerini koyarken karıştırmak ve başka yerlere koymak

  • Davranışlar da ve gün içerisinde ki ruh halinde değişiklikler

  • Kişiyi kişi yapan karakter özelliklerinin değişmesi ve buna bağlı olarak saçma sebeplerden dolayı insanları suçlamak

  • Sorumluluk sahibi olmak istememek Alzheimer hastalığının önemli belirtileridir.

Öncelikli olarak şunu belirtmek gerekir ki yukarıda bulunan belirtilerden bazıları bile siz de bulunuyorsa hemen bir psikolog ya da nöroloji hastalıkları uzmanına başvurmanız gerekmektedir.

Çekilen bir beyin röntgeni, kan tahlilleri ve laboratuar tetkikleri sayesinde alzheimer hastalığının tanısı konulabilir.

Alzheimer Hastalığının Tedavisi Nedir?

Bu hastalığın maalesef ki kesin bir tedavisi bulunamamıştır. Ancak yapılan tedavi sayesinde hastalığın semptomları önlenip hasta rahatlatılıp hastalığın ilerlemesi yavaşlatılabilir. Burada temel amacımız hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır. Tedavi olarak ilaç tedavisi uygulanır. Genel de bu ilaçlar anti depresan ilaçları olup doktor kontrolünde kullanılması gereken ilaçlardır.

Zaman ilerledikçe bu hastalık hakkında daha fazla bilgi sahibi olunuyor ve daha fazla ilaç üretimi yapılmakta ve hastaların semptomları hafifletilip kendilerini soyutlamaları önlenmeye çalışılmaktadır.