Alerji Nedenleri Nelerdir?

İnsanların yaşam koşulları ve standartları değiştikçe, zaman içerisinde daha popüler hale gelen çeşitli rahatsızlıklar da gündeme gelebiliyor.

İşte “Alerji” bu şekilde değerlendirilebilecek hastalıklardandır. Çünkü alerji sorunu yaşayan hastaların sayısı özellikle 20. yüzyılın son çeyreğinde ciddi bir artış göstermiştir ve alerji, teknoloji çağının kronik hastalıklarının başında yerini İalmıştır.

Peki, çocuklardan yaşlılara kadar bir çok insanın hayat standartlarında ciddi olumsuz etkiler yapan, astım başta olmak üzere, diğer başka hastalıklarında ortaya çıkmasını tetikleyen alerji nedir?

Bu soruya şöyle cevap verebiliriz: Alerji, vücudunuzun yabancı bazı maddelere karşı aşırı duyarlılık göstermesidir. Başka bir deyişle, bazı yabancı maddelere diğer insanların vücudu tepki göstermezken, alerji hastalığı olan ya da alerjiye yatkın insanlarda vücut savunma sistemleri aşırı bir tepki vermektedir. Böylelikle aslında vücuda zararı olmayan maddeye (alerjen) karşı vücudun, kendine zarar verecek seviyede tepki göstermesidir.

Bu yabancı maddeler içerisinde ev toz akarları (mitelar), bazı gıda proteinleri, kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanların tüylerinde bulunan bazı maddeler, küf mantarları örnek olarak verilebilir.

Vücudumuz Neden Alerjik Reaksiyon Veriyor?

  • Genetik Faktörler : Alerjinin kökeninde yatan faktörün genetik olduğu bilim adamları tarafından açıklanmıştır. Ancak tek neden genetik faktörlerdir diyebilmekte imkânsızdır. Çünkü ailesinde veya bir kuşak gerisinde hiçbir alerji problemi olmayan ancak kendisi alerji hastası olmuş çok sayıda hasta bulunmaktadır. Yine de şu yadsınamaz bir gerçektir ki, özellikle anne ve/veya babasında alerji rahatsızlığı bulunan bireyler risk grubunda olup, alerji rahatsızlığına yakalanma ihtimalleri diğer bireylere oranla çok daha yüksektir.

  • Bağışıklık Sisteminin Zayıf Olduğu Dönemler: Örneğin hamilelik veya bazı hastalık dönemlerinde vücut, sağlıklı olduğu zamanlara göre daha zayıf halde iken, alerjen diye ifade edilen yabancı maddelere karşı alerjik reaksiyonlar gösterebilir.

  • Yoğun Şekilde Alerjenlere Maruz Kalma : Bazı hastalarda örneğin kedi tüyü alerjisi yaşayan hastalarda başlangıçta kediye karşı alerjik reaksiyon vermeyen vücut, daha sonraları kedi tüyünde bulunan maddeye karşı alerjik reaksiyon gösterebilmektedir. Bu yüzden kedi sahiplenmeden önce alerji testi yaptırmak sosyal bir sorumluluk gereğidir. Daha sonraları evcil hayvan sahipleri açısından çok daha üzüntü verici sonuçlar ortaya çıkmasını engellemek adına bu önemlidir.