Akdeniz Ateşine Ne İyi Gelir?

Genetik faktörlere dayalı olduğu bilinen bir hastalık olan Akdeniz ateşi hastalığı 2.500 yıllık bir geçmişi olan hastalıktır. Görülme sıklığı çok olmayan bu hastalığı olan kişilerin yaşam kalitesi bozulur. Çünkü Akdeniz ateşi rahatsızlığı ataklarla hissedilen bir rahatsızlıktır. Atakların ne zaman nerede oluşacağı da bilinmemektedir.

Son zamanlarda uzmanlar tarafından büyük araştırmalar ile bulunan Akdeniz ateşi tedavi yöntemleri eskiye nazaran hastalığın bir kısmından kurtulmayı kolaylaştırmaktadır.

Tere Tohumu Kürü: Akdeniz ateşi için yapılabilecek kürler arasında olan Akdeniz ateşi tere tohumu kürü için gerekli malzemeler;

  • 1 yemek kaşığı tere tohumu

  • 1 tatlı kaşığı polen

  • 1 bardak su

  • 1 tatlı kaşığı şahtere otu

  • Yarım çay bardağı andız pekmezi

Tere tohumu andız pekmezi ile karıştırılıp her sabah aç karnına içilir. Bunun yanı sıra şahtere otu bir bardak suyun içinde çay gibi demlenerek içilmeli, gece yatarken bir tatlı kaşığı polen yutulmalıdır. Yutulan polenin üzerine kesinlikle hiçbir şey yenmemeli ve içilmemelidir.

Akdeniz Ateşi Olan Hastaların Uzak Durması Gereken Şeyler?

İlk başta stres Akdeniz ateşi hastası olanlar için birinci dereceli düşmandır. Kesinlikle stresten uzak durulmalı stres yapacak şeyler hususunda çevresi de uyarılmalıdır.

Siyah çay, kola, kahve gibi içerisinde kafein ve nikotin bulunan içecekler çok az tüketilmeli. Kesinlikle sigara ve alkol alınmamalı, sigara içen kişilerin yanında dahi bulunulmamalıdır.

Akdeniz Ateşi Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Akdeniz ateşi hastalığının belirtileri genellikle ataklar halinde görülmektedir. Ataklar içerisinde çok şiddetli karın ağrısı göbek bölgesinde görülmektedir. Bu belirti ilk olarak görüldüğünde apandisit ile karıştırılabilir.

Akdeniz ateşi rahatsızlığında ikinci bulgu yüksek ateştir. Yüksek ateş ilk olarak 38 ile başlar daha sonra 41 kadar yükselebilir.

Dizde, ayak bileklerinde, kol bileklerinde eklem ağrıları ortaya çıkar. Bu eklem ağrılarını eklem yerlerinde kızarıklıklar takip eder.

İleri derecede Akdeniz ateşi rahatsızlıklarında akciğerde iltihaplanma görülebilir. Akciğerde oluşan iltihaplanmalar uzman doktor tarafından verilen antibiyotik ilaçlarla tedavi edilebilir. Akdeniz ateşi rahatsızlığı olan kişiler mutlaka uzman doktor tarafından takip altında tutulmalıdır.