Aids Belirtileri

Çağımızın ölümcül hastalıklarından olan aids, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Aids belirtileri konusunda bir çok kişi, herhangi bir farklılık hissetmez.

HIV virüsü taşıyan kişiler, cinsel yolla ya da kan yoluyla bulaşan bir virüs olan aids nedeniyle çocuklarına da bu hastalığı bulaştırırlar. Aids virüsü, bir çok kişinin korumasız cinsel ilişkiye girmesi nedeniyle bulaşmaktadır.

Lenf bezlerinde büyümeler, yüksek ateş ve gece terlemeleri gibi bir çok belirti ile ortaya çıkan bu durum, genelde bir ay içinde kaybolur ve hasta genelde basit bir grip ya da ateş nedeniyle yaşamını kaybeder.

Aids Nasıl Bir Hastalıktır ?

Aids hastalığı, HIV virüsünün vücudun bağışıklık sistemini yok eden bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi vücudu savunamadığı zaman, basit olan hastalıklarda bile ölümcül sonuçlar ortaya çıkabilir.

Aids oldukça geç fark edilen bir hastalıktır. Çünkü bulaştıktan yaklaşık 10 yıl sonra ortaya çıkmaktadır. Günümüzde kullanılan ilaçlar olsa da, önleyici ve tamamen tedavi edici etkileri yoktur. Ayrıca ilaçlar oldukça pahalı ve masraflıdır.

Aids Tanısı Nasıl Konur?

Aids tanısı ELISA testi ile konmaktadır. 6 ayda bir tekrarlanması gereken bu test sonucuna göre hekim size teşhis koymaktadır.

Aidsten korunmanın en önemli yolu korumasız cinsel ilişkiye girmemektedir. Bu durum kadınlar için de geçerlidir. Bu nedenle ilk yapılması gereken korumasız cinsel ilişkiye girilmemesidir. Ayrıca kan yoluyla da bulaşacağından, taramadan geçirilmemiş olan kan nakli yapılmamalı aynı zamanda aids virüsü taşıyan anne ya da baba çocuk dünyaya getirmemelidir. 

Çünkü çocukta da aynı virüs bulunacağından oldukça hassas davranılması gereken bir durum söz konusudur.

Aids Nasıl Anlaşılır?

Aids virüsü bulaştığı andan itibaren anlaşılabilecek bir hastalık seyrine neden olmaz. Ancak erken ileri devrede halsizlik ve nedeni bilinmeyen ateş şikayetleri ile söz konusu olur.

Bir çok kişi için aids tedavisi olmayan bir hastalıktır. Bu da bir bakıma doğrudur. Çünkü hala bir çok çalışma yapılmasına rağmen, tedavisi kesinleşmeyen bir hastalıktır. Çiftler evlilik öncesinde bu testleri yaptırarak herhangi bir virüs taşıyıp taşımadıklarını tespit etmeleri gereken bir süreç yaşarlar.

Günümüzde sonuçları en kötü olan hastalıklardan biri aidstir ve bu nedenle güvenseniz dahi korunmasız cinsel ilişkiye girmemeniz önemlidir.