Adet Sancısına Ne iyi Gelir

Sancılı adet durumları sıkça yaşanır. Adet sancısı nasıl geçer ve neler iyi gelir? Adet sancısı için öncelikle önlem almalısınız. Ayrıca adet sancılarınızın birincil ya da ikincil türden ağrılardan hangisi olduğu da önemlidir. Sekonder ağrılar varsa eğer bunun nedeni araştırılıp tedavi edilmelidir. Ancak ağrılar diğerinden kaynaklı ise yani birincil ise bazı noktalarda ağrılar hafifleyebilir.

Ağrı kesiciler ile adet sancısı başlamadan iki gün öncesinden ağrı var gibi düzenli bir şekilde kullanmaya başlamalısınız. Ayrıca B vitamini ve günlük iki defa ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. Adet kanaması olmadan önce kahve, çay ve kafeinden uzak durun. Ayrıca çok fazla da ayakta kalmayınız. Çok fazla yorgun ya da sinirli olanlarda adet sancısı daha çok görülebilir. Yine bu nedenlerden dolayı dinlenmeniz gerekmektedir. Kabız olan kadınlarda bu ağrı ve sancılar daha da fazla görülebilir. Lifli olan gıdalardan bol miktarlarda tüketiniz. Bu kabızlık için iyi gelecektir. Bol su için, sigara, kafein ve alkolden uzak durun.

Adet sancısını azaltan yiyecekler arasında proteinler ilk sırada yer alıyor. Yumurta ile balık bunlardan başlıca olanlarıdır. Başlıca olarak ay çekirdeği, soya fasulyesi, yerfıstığı, ceviz, somon, maydanoz, elma, incir, limon, portakal gibi besinlerden tüketin.