Adet Olduğumu Nasıl Anlarım?

Her sağlıklı bayan adet olmaya ergenlik yaşı itibariyle başlar. Öncelikli olarak bu konuda bilinçli davranmak gerekmektedir. Bayanların ilk karşılaştığında bilmediklerinden dolayı oluşan korkunun ve endişenin önüne geçmek için bu bilinç şarttır.

Adet Nedir?

Halk arasında aybaşı kavramı ile açıklanan bazı kaynaklarda regl, hayız ya da menstrüasyon olarak bilinen adet kadınlarda rahmin içindeki yüzeyde oluşan damar ve dokuları kan yoluyla beraber vücuttan atılması biçiminde görülen fizyolojik bir olaydır.

Adet Kaç Yaşında Başlar?

Genellikle kızlarda ergenlik yaşı 10 ya da15 yaş arası değişmektedir. Buna bağlı olarak görülen adet yaşı bazılarında erken bazılarında ise geç olarak görülmektedir. Bu durum biyolojik, iklimsel ya da çevresel etkiler sonucuna dayanmaktadır.

Adet Belirtileri Nelerdir?

Adet ağrısı konusunun çok sayıda belirtisi olmakla beraber her bayanda bu durum farklı farklı meydana gelmektedir. Ama genel geçer ortak belirtiler şunlardır: sırt ağrısı, baş ve bacak ağrısı, göğüslerde görülen hassaslaşma ve hafif bir ağrı, huzursuz olma halleri, terleme, mide bulantısı ve kusma, uykuda görülen bozukluklar, aşırı yorgunluk hali, kas ve eklemlerde görülen ağrılar olmak üzere sıralanabilir. Ayrıca bunların yanı sıra başka belirtiler ise başta yüz olmak üzere vücutta rastlanan sivilcelenme, rahim bölgesindeki baskı ve şiddetli bir ağrı, karın ve midede gözle görülür bir şekilde şişkinlik vb. olarak sayılabilir.

Adet Öncesi

Adet olmadan önceki aşamada hormonsal seviyede farklılıklar görülür. Bu da ister istemez duygu ve düşünce değişikliğine neden olmaktadır. Hormonsal seviyedeki değişiklik sadece duygu ve düşünceyi değil kişide fiziksel bir değişikliği de meydana getirmektedir. Kişide bir şişlik hali de görülmektedir.

Adet öncesi denilen süre adet olmadan en az bir haftayı kapsamaktadır. Bu süre zarfında hem ruhun hem de fiziksel değişiklilere de yol açtığından kişi fazla hassas olabilmektedir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Adetli iken bir bayanın oldukça titiz ve temiz konusuna daha da önem vermesi gerekmektedir. Ayrıca adetten dolayı yaşanan ağrı günlük hayatı etkileyecek kadar şiddetli ise muhakkak uzman tavsiyesi almak gerekir. Bunun dışında sıklıkla fazla kanama ya da bir veya iki gün içerisinde kesilen adet kanaması olan kişiler doktora başvurulmalıdır.